03.10.2017

Japończycy szkolą polskich nauczycieli

 

Z wizytą w Polsce po raz kolejny przebywa sensei Kenichi Ishido, prezes Japońskiego Związku Sorobanu i Dyrektor Generalny Szkoły Sorobanu w prowincji Chiba. Towarzyszy mu dwóch nauczycieli z jego szkoły: sensei Tetsuya Ohnowicemistrz świata w szybkich obliczeniach oraz Kosuke Makino. Sensei Ishido osiągnął mistrzowski stopień 9 Dan w umiejętnościach obliczeniowych, zaś sensei Ohno może poszczycić się najwyższym stopniem 10 Dan. Takich ludzi jest w Japonii niewielu.

Jednym z punktów programu było odwiedzenie Zespołu Szkolnego w Cegłowie. mistrzowie poprowadzili warsztaty dla uczniów, spotkali się z lokalnymi władzami oraz przeszkolili nauczycieli z województwa mazowieckiego. Drugie warsztaty z cyklu "Japońskie metody wspomagania obliczeń pamięciowych" dla nauczycieli rozpoczęły się o godz. 13.45. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Cegłów, pan Marcin Uchman oraz Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, pani Emilia Kowalczyk-Rumak.

Podczas warsztatów sensei Ishido opowiadał o roli, jaką w procesie uczenia odgrywa właściwa stymulacja obu półkul mózgowych. Powoływał się przy tym na badania naukowców. Soroban jest przyrządem, który nadaje się do tego celu idealnie. Podał też świetną metodę na zapamiętanie dużej liczby wyrazów oraz cyfr.
W części warsztatowej nauczyciele z Japonii wprowadzali początkujących w tajniki przesuwania koralików i  liczenia, zaś grupa zaawansowanych uczestników miała okazję zmierzyć się z zadaniami obliczeniowymi na poziomie 8-5 kyu. W finale spotkania mistrz Tetsuya Ohno zademonstrował  jak szybki jest w obliczeniach. Oprócz typowych obliczeń zademonstrował też jak błyskawicznie podać w jaki dzień tygodnia wypadła dowolna data z kalendarza. Zgromadzeni byli pełni podziwu dla jego umiejętności.

Na zakończenie spotkania nauczyciele wręczyli uczestnikom konferencji upominki z Muzeum Sorobanu w Japonii.