9.06.2014

Matsuri Piknik z Kulturą Japońską 2014


7 czerwca 2014 roku warszawski Torwar zamienił się w miejsce, gdzie na każdym kroku można było spotkać się z kulturą i sztuką Japonii. W imprezie wzięło udział wielu wystawców reprezentujących firmy mające rodowód w tym kraju. Można było spróbować oryginalnych dań kuchni japońskiej, poznać zwyczaje i kulturę Japończyków. Zwiedzający mogli spróbować swoich sił w kaligrafii, origami oraz wcielić się na chwilę w japońskiego wojownika. Miłośnicy gier komputerowych oblegali stoiska prezentujące możliwości najnowszych wynalazków japońskich służących komputerowej rozrywce. Dla dzieci czekało wiele atrakcji w postaci tradycyjnych gier japońskich: sprawnościowych i tych wymagajacych myślenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, na którym można było przymierzyć jukatę oraz przyjrzeć się ceremonii parzenia herbaty. Jak zwykle oblegane było miejsce zajmowane przez Klub Japoński, gdzie uczono gry w Go, Shoigi, Hanafudę i Kendamę.

Na takiej imprezie nie mogło też zabraknąć stoiska z sorobanem. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem, było oblegane przez 7 godzin trwania pikniku. Specjalnie na tę imprezę przyjechał do Polski mistrz sorobanu, prezes Japońskiego Związku Sorobanu pan Kenichi Ishido. Wspólnie z nim oraz Przemysławem Sztafjejem przybliżaliśmy zwiedzajacym historię liczydła oraz zasady obliczeń. Dzieci brały udział w konkursach sprawnościowych polegających na składaniu na czas sorobanów oraz przekładaniu pałeczkami sorobanowych koralików. Najlepsi otrzymywali japońskie pamiątki.

Impreza była wspaniale zorganizowana. Trzeba mieć nadzieję, że za roku również uda się zorganizować takie przedsięwziecie.