30.10.2013

Kenichi Ishido - mistrz sorobanu po raz drugi odwiedza Polskę

Z początkiem września 2013 Polskę odwiedził po raz drugi pan Kenichi Ishido. Jest on mistrzem sorobanu. Zajmuje się szeroko pojętą promocją tego japońskiego liczydła w swoim kraju i za granicą. Jest twórcą i dyrektorem sieci szkół sorobanu w Japonii. Ma bardzo duże doświadczenie dydaktyczne. W 2012 roku uczeń jego szkoły został mistrzem świata w obliczeniach pamięciowych. Pan Ishido występuje także jako lektor podczas seminariów poświęconych usprawnianiu zarządzania w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest dyrektorem zarządzającym Japońskiego Stowarzyszenia Sorobanu oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Sorobanu prefektury Chiba. Z pasji do liczydła założył jego muzeum. W 2011 r. otrzymał nagrodę prefektury Chiba dla uzdolnionych prezesów firm.
Podczas swojej tegorocznej wizyty w naszym kraju 19 września 2013 r. spotkał się z uczniami Społecznej Szkoły  Podstawowej nr. 10 w Warszawie, na temat przyszłości sorobanu w Polsce rozmawiał ze studentami Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły technik Komputerowych. Poprowadził także spotkanie warsztatowe na temat sorobanu w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie.

20 września mistrz drugi raz odwiedził Zespół Szkolny w Cegłowie. Spotkał się z uczniami gimnazjum, którzy z wielkim entuzjazmem przesuwali koraliki japońskiego liczydła.  W Cegłowie pan Ishido przeprowadził też szkolenie kadry pracowniczej na temat zalet korzystania z sorobanu.

Ishido w Cegłowie
  Kenichi Ishido w Zespole Szkolnym w Cegłowie (fot. arch. własne)