25.03.2015

Wielki sukces 9 letniej Japonki w chińsakim teleturnieju

 

W Chinach bardzo popularne są różnego rodzaju show telewizyjne. Jeden z takich programów nosi nazwę "Super Brain" Uczestnicy z wielu krajów biorą udział w rozwiązywaniu zadań intelektualnych o szerokim spektrum. Pojawiają się zadani związane z układaniem kostki Rubika, z obliczeniami w pamięci, zadania polegające na zapamiętaniu układu kart do gry i wiele innych.

W jednym z takich programów wzięła udział 9-letnia Rinne Tsujikubo - dziewczynka z Japonii. W jednym z zadań polegającym na podaniu iloczynu  dwóch liczb 7 cyfrowych pokonała wszystkich uczestników. Podczas, gdy inni zawodnicy próbowali obliczyć wynik, dziewczynka podała iloczyn i jeszcze 2 razy sprawdziła jego jego poprawność. Po tym programie w internecie pojawiło się mnóstwo komentarzy na temat umiejętności Japonki. W tej konkurencji obliczeniowej młoda Japonkę próbował pokonać rekordzista Guinnesa w dodawaniu w pamięci na czas. Jednak i jego umiejętności okazały się za słabe, by pokonać dziewczynkę.

Tajemnica szybkich obliczeń dziewczynki tkwi oczywiście w sorobanie. Rinnie jest na takim etapie umiejętności w posługiwaniu się nim, że potrafi liczyć na sorobanie wyobrażając go sobie.

Finałowy odcinek programu "Super Brain" można obejrzeć poniżej.